Профілактика мігрені – поради невролога

Посоветуйте врача

Мігрень – один з найчастіших видів головного болю, що не виникає з причини іншого захворювання. По суті, це самостійне захворювання, тобто тимчасове порушення функцій головного мозку. Більш докладно про симптоми і причини виникнення мігрені читайте тут.

Ще не знайшли способу як повністю вилікувати мігрень, але є методи ефективного лікування і профілактики мігрені, що роблять напади слабше і рідше.

Профілактичне лікування мігрені препаратами

Спеціальні препарати для профілактики мігрені призначаються не всім пацієнтам, а тільки у випадках якщо:

 • хворий погано переносить ліки від мігрені, з’являються побічні явища, наприклад, сухість у роті і біль в животі, частішає пульс, знижується або підвищується тиск та інші;
 • напади головного болю трапляються частіше, ніж раз на тиждень;
 • пацієнту слабо допомагають спеціальні знеболюючі проти мігрені під час нападу;
 • людині протипоказані знеболюючі через інші захворювання – ішемічної хвороби серця і мозку, некерована гіпертонія, після інфаркту;
 • у пацієнта є рідкісний спадковий тип головного болю (геміплегічна мігрень). При його розвитку підвищується ризик інсульту.

Препарати для профілактики мігрені виявляють свою дію не відразу, а протягом трьох місяців. При цьому лікування вважається ефективним, якщо число нападів скорочується вдвічі. А ті, що виникають, можна знеболити меншими дозами анальгетиків.

Групи профілактичних препаратів:

 • Антидепресанти
 • Нестероїдні протизапальні засоби
 • Препарати проти епілепсії (антиконвульсанти)
 • Ліки проти гіпертонії
 • Препарати жіночих статевих гормонів – застосовуються при менструальній мігрені та інших гормонозалежних головних болях.
 • Ботокс і його аналоги використовуються при непереносимості інших ліків. Дії ботокса: розслабляє скуті м’язи, при цьому нервові закінчення, які передають біль, блокуються. Вводиться в місця найбільшої напруги і хворобливості на голові. Однією ін’єкції може вистачити на 5-6 місяців, потім він виводиться з організму. Якщо ж введений препарат заподіює дискомфорт, його можна нейтралізувати достроково.

Однак прийом профілактичних препаратів не є панацеєю для повного позбавлення від мігрені, в різні періоди життя це захворювання може повернутися.

Профілактика мігрені – змінюйте спосіб життя!

Крім вживання профілактичних препаратів (якщо їх призначив лікар), виконуйте наведені нижче рекомендації для профілактики мігрені, і залишитеся здорові.

 1. Більше рухайтеся! Тренуйте свою судинну систему за допомогою регулярних спортивних занять, що вимагають витривалості: їзда на велосипеді, плавання, тривалі піші прогулянки. Все це чудово тренує кровоносні судини головного мозку.
 2. Відмовтеся від духів! При частих нападах головного болю краще не користуватися парфумами.
 3. Їжте менше м’яса і більше риби! Речовини, що сприяють виникненню запальних процесів і больових відчуттів, утворюються з жирної кислоти (арахідонової), яка, перш за все, міститься в м’ясі.
 4. Використовуйте розслаблюючі техніки! Аутотренінг, розслаблення м’язів по Якобсону, розслаблююча техніка Кі Гонг допомагають жити без стресів.
 5. Ведіть щоденник мігрені. Записуйте дати нападів і причини їх виникнення (стрес, зміна погоди, вживання шкідливих продуктів, гормональні зміни і т.д.), щоб згодом уникати цих чинників.
 6. Порадьтеся з лікарем! Також часто, як мігрень, виникає звичайний головний біль. Щоб правильно підібрати метод лікування, необхідно проконсультуватися з лікарем.
 7. Не займайтеся спортом при гострих болях! Інтенсивні заняття спортом ефективні для профілактики мігрені, але вони заборонені при гострих нападах захворювання. У більшості випадків головний біль підвищується і стає нестерпним.
 8. Не сподівайтеся на таблетки! Протягом тривалого часу прийом таблеток від мігрені не допомагає, а посилює хворобу.
 9. Слідкуйте за своїм сном! Систематичне недосипання досить часто призводить до мігрені.
ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: