Підколінна кіста Бейкера: що це і як її лікувати?

Посоветуйте врача

Професійні спортсмени і любителі активного відпочинку піддають свій опорно-руховий апарат величезним навантаженням. Заняття спортом без належної підготовки часто призводять до захворювань або травми підколінного суглоба, наслідком чого може стати утворення кісти.

Що таке кіста Бейкера колінного суглоба?

Кіста Бейкера – це еластичне і досить м’яке новоутворення, що з’являється в області підколінної ямки. Кіста на нозі часто іменується гігромою, грижею або бурсит. Пропальпировать її можна тільки при поступовому розгинанні колінного суглоба, коли вона збільшується в розмірах. При зворотному русі кіста колінного суглоба зменшується до повного зникнення.

Хворобу Бейкера не можна плутати з захворюванням, яке багато хто знає, як хвороба Беккера – м’язову дистрофію, що характеризується прогресуючою слабкістю і вираженими больовими відчуттями в проксимальних м’язах.

Як виглядає кіста Бейкера?

Кіста Бейкера
Це захворювання має форму безбарвної або злегка почервонілій пухлини, наповненою синовіальною рідиною. Розміри кісти різні і в середньому становлять від 3 до 3,5 см.

Причини виникнення

Гігрома утворюється внаслідок серйозних ушкоджень колінного суглоба. Іноді вона стає результатом остеоартрозу або артриту. Кіста під коліном з’являється по ряду причин:

 • травми або пошкодження хрящів суглоба;
 • пошкодження внутрішнього меніска;
 • хронічний синовіт – хворобливе запалення оболонки;
 • пателлофеморальний артроз;
 • ревматоїдний артрит або остеоартрит.

У деяких випадках кіста в коліні виникає через надлишок ваги або гонартроза в літньому віці.

Симптоми

Хвороба Бейкера може проявлятися по-різному. До основних симптомів цього захворювання відноситься:

 • утруднення рухів в області колінного суглоба;
 • біль і почуття сильного тиску навколо підколінної ямки;
 • повторювані блокади в коліні;
 • поява вираженої припухлості.

Найчастіше хворі люди відчувають сильний дискомфорт в задній області колінного суглоба в положенні стоячи і біль при згинанні коліна.

Діагностика

кіста Беккера під коліномСегодня існує кілька методів точного діагностичного дослідження хвороби Бейкера. До них відноситься:

 • рентген коліна;
 • артроскопія колінного суглоба;
 • МРТ;
 • пункція кісти з обов’язковим подальшим витяганням частини синовіальної рідини.

У деяких випадках лікарі відправляють хворих на КТ або на УЗД. Всі ці методи дозволяють не тільки визначити наявність рідини, але і дізнатися її точні розміри і зв’язок грижі з іншими елементами колінного суглоба.

Чим небезпечна кіста Бейкера?

Це захворювання може завдати непоправної шкоди, якщо ігнорувати необхідність його лікування. В цьому випадку шишка, яка утворилася під коліном ззаду здатна спровокувати ряд серйозних ускладнень:

 • розрив кісти – через занадто високого тиску в пухлини великого розміру її вміст проникає в простір між м’язами верхньої частини гомілки. Це викликає сильний біль, почервоніння, припухлість і різке підвищення температури в області коліна;
 • здавлювання большеберцового нерва – через це з’являється оніміння, раптова слабкість або тривалий поколювання в м’язах поруч з колінним суглобом;
 • виникнення тромбофлебіту гомілки і тромбозу глибоких вен;
 • здавлювання судин;
 • освіту варикозного розширення і здавлювання підшкірних вен гомілки.

Кіста колінного суглоба – це пухлина, заповнена рідиною. У разі розриву вона не може спровокувати бактеріальне запалення, але навіть, незважаючи на це вміст гігроми здатний стати причиною розвитку гострого і вкрай хворобливого запального процесу з відчутними симптомами.

Хто лікує кісту Бейкера?

Лікуванням цієї поширеної хвороби займається лікар ортопед. За результатами діагностики він може визначити ступінь тяжкості і правильно підібрати оптимальний метод її лікування.

Лікування

Кіста Бейкера фотоТактіку лікування цього захворювання визначає тільки профільний фахівець. Методика залежить від результатів діагностики, віку пацієнта та його супутніх хвороб.

Для боротьби з кістою на ранніх стадіях лікарі застосовують консервативне лікування. Це комплексний підхід, що вимагає використання наступних варіантів лікування:

 • медикаментозне – якщо болить кіста Бейкера, лікар призначає препарати, які усувають біль і полегшують загальний стан хворого. При необхідності в рецепт можуть бути включені антибіотики і кортикостероїди. Для локального застосування призначаються мазі та гелі;
 • компрес або безперервне носіння еластичного бинта – вони допоможуть зняти набряклість хворого коліна;
 • фізіотерапія – гігрома піддається лікуванню із застосуванням УВЧ, лазерної або магнітно-резонансної терапії, фонофорез, озонотерапії;
 • лікування супутніх хвороб – якщо синовіальна кіста підколінної ямки утворилася внаслідок артрозу або артриту, то в першу чергу лікар займається лікуванням цих захворювань;
 • дренування вмісту кісти – за допомогою голки лікар аспірірує в кісту спеціальну рідину. Після очищення простору вводяться ліки, проте вони дають лише тимчасовий ефект;
 • лікувальна фізкультура – для зміцнення м’язів і зв’язок хворого суглоба лікарі часто призначають фізичні вправи. Вони повинні виконуватися регулярно з зупинкою при прояві больових відчуттів.

У деяких випадках рецидивуюча кіста Бейкера коліна починає турбувати пацієнта через кілька місяців після проведеного лікування. Це служить причиною для проведення хірургічного втручання.

Видалення кісти Бейкера – операція

Важливо пам’ятати, що допустимі розміри кісти для операції рівні 5 см. Хірургічне втручання проводиться під місцевим наркозом шляхом відкритого висічення новоутворення. Перед цим фахівці роблять артроскопічну ревізію хворого колінного суглоба. Вона дозволяє визначити його загальний стан і вжити заходів для усунення інших патологій.

Наслідки після операції незначні. На підколінній ямці залишається невеликий рубець, який з часом повністю затягується.

Післяопераційний період становить 1-2 тижні. Протягом цього часу пацієнтові рекомендується утриматися від надмірних фізичних навантажень і дати коліну час на відновлення.

Ціна операції в Україні

Вартість проведення хірургічного втручання з видалення пухлини підколінного суглоба в клініках України різна і коливається в межах 6600- 7500 грн. Ціни вказані без урахування вартості попередньої діагностики.

Як вилікувати кісту Бейкера без операції?

Вилікувати синовіальну кісту самостійно можна тільки в рідкісних випадках. Набагато частіше вона прогресує, збільшуючись в діаметрі і турбуючи пацієнта вираженими больовими відчуттями.

Хвороба кіста Бейкера і лікування народними засобами

Як правило, лікування кісти Бейкера народними методами в домашніх умовах: золотим вусом, п’явками, чистотілом, глиною – популярно серед людей пенсійного віку. З золотого вуса або чистотілу готуються настої, які потім використовуються для накладання компресів. Глина – переважно блакитна, також служить засобом для тимчасового знеболювання ураженого суглоба. П’явки застосовуються тільки за призначенням і під строгим контролем лікаря.

Відмовляючись від консервативної тактики і вибираючи лікування кісти Бейкера без операції, кожна людина діє на свій страх і ризик.

Кіста Бейкера і капустяний лист

Лист білокачанної капусти вмочити в киплячу воду, намазати медом і прикласти під коліном, забинтувавши на ніч. Процедуру виконувати протягом місяця. Якщо полегшення не настане, радимо звернутися до лікаря!

Чи буває кіста Бейкера у дітей?

Гігроми у дітей – це виключно доброякісні кістозні утворення, які сполучаються з порожниною суглоба за допомогою вузьких воріт. Хвороба протікає безсимптомно і будь-яких свідчень до оперативного втручання немає.

У дитини лікування цього захворювання проводиться шляхом проведення мікрооперації з видалення кісти з пластикою дефекту капсули суглоба.

Чи розсмоктується кіста Бейкера?

Щоб дізнатися, чи може кіста Бейкера пройти сама, досить поглянути на статистику. Синовіальная кіста задньої області коліна самостійно зникає тільки в 5% всіх випадків. У всіх інших пацієнти змушені звертатися за допомогою до профільного фахівця.

Якщо лопнула кіста Бейкера – що робити і яке лікування?

Дуже поширене явище – розрив кісти Бейкера, супроводжується сильним болем і різким підвищенням температури в області коліна. При прояві цих симптомів потрібно негайно звернутися до ортопеда, який вживатиме всіх необхідних заходів для зупинки і вилучення синовіальної рідини.

Протипоказання при кісті Бейкера

Для успішного лікування гігроми слід утриматися від великих фізичних навантажень. Не рекомендується займатися бігом і важкою атлетикою, які тільки погіршать стан хворого.

Чи можливі фізичні навантаження при кісті Бейкера, чи можна займатися спортом?

У разі виявлення новоутворення допускаються лише незначні навантаження. Активність пацієнта повинна бути строго дозованої та з обов’язковим повноцінним відпочинком. Якщо грижа була виявлена ​​у спортсменів, то їм дозволяється:

 • заняття на тренажерах з невеликими навантаженнями;
 • використання обважнювачів тільки під контролем фахівців:
 • вправи у воді.

Тренування повинні виконуватися тільки в засобах, що захищають коліна.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: