Мануальна терапія в лікуванні попереково-крижових радикулопатій

Посоветуйте врача

Попереково-крижова радикулопатія – поширений стан в неврології. Захворюваність становить близько 5% від випадків болю в спині і є найбільш частою причиною втрати працездатності.
Метою дослідження стало вивчення диференційованого застосування методів мануальної терапії поряд з традиційною базовою терапією при загостреннях попереково-крижової радикулопатії.

Мануальна терапія в реабілітації хронічних попереково-крижових радикулопатій

Методи лікування

Амбулаторно обстежені 97 пацієнтів у віці 28-69 років (середній вік 30-40 років; 57 чоловіків (58%), 40 жінок (42%).

Пацієнти 1-ї групи (45 осіб) отримували базисну терапію: призначення НПЗЗ (диклофенак в стандартних дозах), судинну терапію, венотоникі, фізіотерапію, лікувальну фізкультуру і масаж.

Терапія пацієнтів 2-ї групи (52 особи), поряд з базисною, доповнювалася мануальними техніками, в залежності від ступеня вираженості больового синдрому та стану екструзії хребетних дисків. Курс мануальної терапії склав 7-12 процедур, щодня або через день. Кількість сеансів визначалася ефективністю лікувальної дії.

Клінічна симптоматика включала класичні вертебральний, екстравертебральних, радикулярний синдроми, а також сенсорні розлади. Ознаки радикулопатії L5 виявлені у 49% пацієнтів, S1 – у 36%, L5 + S1 – у 15%. У всіх 97 пацієнтів виявлені полісегментарні функціональні блоки з найбільшою виразністю в сегментах L4-L5 і L5-S1. Крім поперекових, функціональні блоки виявлялися у 96,7% в області грудопоясничного переходу, у 80% – в області КПС, у 66,7% – в среднегрудном відділі і у 50% – в шийному відділі. Більшість функціональних блоків були в напрямку флексії і латерофлексіі. Виразність больового синдрому за ВАШ і Мак-Гілловскому опитувальником в групах виявилася зіставною.

Результати лікування

Позитивна динаміка, після проведеного курсу лікування, відзначалася в обох групах, однак по другій результати стали вище. Оцінки ВАШ і шкалами Мак-Гілловского опитувальника також знизилися всюди, але істотніше у 2-й групі. Хворих виписано до праці в 1,5 рази більше в 2-й групі: 35 осіб проти 23 (70% проти 49% від числа працюючих).

Висновки

Мануальна терапія є ефективним і важливим інструментом лікування попереково-крижової радикулопатії. Однак базові протоколи МОЗ України незаслужено залишають цей вид лікувальної допомоги поза базових програм.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: