Хрускіт в колінах – що робити і чи потрібно хвилюватися?

Посоветуйте врача

У багатьох людей хрумтять коліна або видають інші звуки, які потріскують (скриплять, тріщать, клацають), коли вони їх згинають. Лікарі називають це «крепітацією». Але це не завжди означає, що у людини якесь захворювання колінного суглоба.

Чому хрустять коліна?

Є багато причин, чому хрустять колінні суглоби або клацають (більш докладно тут). Людина може чути, як клацає коліно, при самих різних ситуаціях. Деякі люди відчувають хрускіт в колінах при присіданні, інші його чують при ходьбі або при підйомі і спуску по сходах.

Крепітація викликана тертям хряща на поверхні суглоба або інших м’яких тканин навколо коліна під час руху суглоба. Основні причини:

 • Остеоартрит.
 • Газові крихітні бульбашки, що утворюються в синовіальній рідині.
 • Коли зв’язки і сухожилля стають на місце, можна почути клацання в коліні.
 • Пателлофеморальная нестабільність. Тіло кожної людини відрізняється від інших людей, що становлять коліна не є винятком і розрізняються у різних людей – від народження, в зв’язку з віком або травмою. Ці відмінності можуть зробити коліна одну людину більш гучними, ніж у іншого.
 • Остеоартроз, при якому механічна напруга і біохімічні зміни в поєднанні руйнують хрящ, який з плином часу пом’якшує суглоб. Це викликає запалення і біль, і суглоб може потріскувати і хрустіти.
 • Операція. Коліна можуть іноді ставати більш гучними після операції. Це може бути пов’язано з незначними змінами, які відбуваються під час самої процедури, або, в разі заміни суглоба, особливостей нового суглоба.
 • Травми і пошкодження, наприклад, розрив меніска.

Що робити якщо хрустять суглоби в колінах?

Коли не потрібно турбуватися

Якщо хрумтять суглоби в колінах, але при цьому немає ніякого болю, припухлості і немає труднощі в пересуванні (біг, ходьба вгору і вниз по сходах), то хвилюватися нема про що.

Коли потрібно турбуватися

Якщо крім хрускоту відчувається:

 • біль в коліні;
 • скутість в суглобі;
 • нестабільність колінного суглоба;
 • видна набряклість;
 • виникають труднощі при ходьбі, бігу, підйомі і спуску по сходах.

Але навіть при цих симптомах не обов’язково лікар поставить діагноз «артрит», так як це можуть бути і інші стани, такі як пателлофеморальний больовий синдром, який є менш серйозним і тривожним станом, ніж гонартроз, бурсит та інші.

Чути хрускіт в колінах, до якого лікаря звернутися?

Щоб отримати краще і більш експертну думку про те, що відбувається, слід звернутися до лікаря ревматолога або ортопеда. Перш ніж встановити точний діагноз при хрускіт в колінному суглобі, лікар може порекомендувати пройти МРТ або УЗД коліна, або зробити рентген.

УВАГА! Якщо спостерігається хрускіт і біль в колінах, то це може вказувати на проблему:

 • є поширеним симптомом остеоартриту;
 • можливий симптом ревматоїдного або інфекційного артриту;
 • може супроводжувати декілька видів травми коліна.

Чи небезпечний хрускіт в коліні?

При відсутності лікування деякі стани колінного суглоба, включаючи остеоартрит, можуть призвести до посилення болю, пошкодження суглобів і, з часом, інвалідності. Але при своєчасному виявленні та лікуванні більшість проблем з коліном можна успішно вирішити.

Як позбутися від хрускоту в колінах і болю?

 1. Регулярні фізичні вправи – це запорука того, що ваші коліна завжди будуть здорові. Найкраще вибирати мало травматичні для колін вправи. Для щоденної помірного навантаження підійде йога, тривала прогулянкова ходьба, їзда на велосипеді, плавання. Це допоможе поліпшити кровообіг, поліпшити діапазон рухів і побудувати м’язи, які оточують колінні суглоби.
 2. Якщо у людини надмірна вага, рекомендується її знизити.
 3. Слід часто міняти положення тіла, особливо не перебувати довго в сидячому положенні.
 4. Використання нестероїдних протизапальних препаратів.
 5. Внутрісуглобні ін’єкції.
 6. Вживання вітамінів і деяких трав’яних настоянок і чаїв.
 7. Для зменшення запалення – застосування тепла або пакетів з льодом.
 8. У деяких випадках може знадобитися операція із заміни колінного суглоба.
ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: