Гонартроз – артроз колінного суглоба, симптоми і лікування

Порадьте лікаря

Колінний суглоб – одне з найбільш слабких з’єднань людського тіла. Він піддається регулярним навантаженням при ходьбі, бігу, стрибках, підйомах важких предметів. Колінний суглоб має досить складну будову і може рухатися тільки в одній площині. Будь-який необережний рух здатний привести до травми його м’яких тканин – однієї з головних причин розвитку колінного артрозу (ще називають «гонартроз», «остеоартроз коліна»).

Що таке артроз колінного суглоба?

Артроз колінного суглоба – це дегенеративно-дистрофічна патологія, яка протікає повільно і викликає деформацію всіх структур хряща. Втрата ним своєї щільності і товщини призводить до його витончення і повного зникнення. В кінцевому підсумку кістка залишається без м’якої захисної прокладки, що з часом призводить до втрати суглобом своєї рухливості.

Гонартроз – це захворювання спадковості, неправильного способу життя, зайвої ваги і віку. Найчастіше в зоні ризику опиняються повні люди, старше 65 років. У цьому віці колінний хрящ знаходиться в стані підвищеного зносу, причиною чого, не в останню чергу, служать гормональні зміни. Через це на гонартроз в тій чи іншій мірі страждають від 65 до 85% людей.

У деяких випадках остеоартроз колінного суглоба виникає через вроджені дефекти. До них відноситься брак внутрішньосуглобової змазки та інші патології.

Артроз колінного суглоба – симптоми і ознаки

Гонартроз може проявлятися по-різному. Симптоми артрозу коліна включають:

  • хрускіт при ходьбі;
  • набряк колінного суглоба;
  • сильні болі, що посилюються під час руху;
  • виражена деформація коліна;
  • ранковий дискомфорт – скутість, яка з часом проходить.

Біль в області коліна не завжди сигналізує про гонартроз. Щоб підтвердити або спростувати діагноз, потрібно обстеження у фахівця.

Причини виникнення гонартроза колінного суглоба

Вчені не можуть точно сказати, через що розвивається артроз колінних суглобів. Відомий тільки набір факторів, який в тій чи іншій мірі сприяє прояву захворювання:

  • неправильне лікування раніше перенесених травм;
  • запальні процеси в суглобі;
  • ожиріння;
  • спадковість;
  • порушення обміну речовин.

Різною мірою від колінного остеоартрозу страждає 20% населення всієї нашої планети.

Діагностика

Розпізнати гонартроз допоможе рентген коліна. У деяких випадках свою ефективність при виявленні гонартроза демонструє МРТ.

Головне завдання лікаря – з’ясувати точну причину болю в області коліна або схильність пацієнта до артриту. Своєчасно поставлений правильний діагноз допоможе визначити стан хворого суглоба і вибрати ефективне лікування.

Ступені гонартроза

Колінний артроз розвивається поступово. Фахівці розрізняють кілька стадій цього захворювання:

  • I ступінь. На цій стадії розвивається пателлофеморальний артроз колінного суглоба, при якому можуть спостерігатися незначні зміни в структурі хряща. Про гонартроз, який почав розвиватися, хворому підкаже хрускіт в суглобі і скутість, яка з’являється після тривалих навантажень. Сильних больових відчуттів зазвичай немає, через що люди часто звертаються до фахівців лише на другій стадії розвитку захворювання;
  • II ступінь. На цьому етапі протікання хвороби суглоб починає деформуватися. Людина відчуває яскраво виражений біль, що підсилюється при початку руху. У деяких випадках шкіра в області хворого коліна червоніє і стає теплою, що свідчить про початок запального процесу;
  • III ступінь. Біль збільшується при здійсненні будь-яких рухів, людина починає кульгати. Коліно сильно набрякає, тому вранці хворий насилу встає з ліжка. На рентгенівських знімках чітко видно значне стоншення хряща. У деяких місцях він руйнується повністю, через що кістки стикаються один з одним;
  • IV ступінь. На цьому етапі відбувається повне руйнування хряща. Суглобова щілина зникає, що приводить до початку деформації кісток.

Гонартроз колінаНа 4-ій стадії деформуючий артроз колінного суглоба супроводжується повною втратою рухливості і сильним, іноді нестерпним болем.

Ефективне лікування артрозу колінного суглоба

Гонартроз лікується, але досягти найкращого результату в максимально короткі терміни можна тільки в разі, якщо терапія почнеться на I-II стадії протікання хвороби. Найдієвіший спосіб – комплексне лікування колінного артрозу. Воно складається з:

  • ударно-хвильової терапії – поширеного методу, заснованого на дії звукових хвиль на деформовані тканини суглоба. Ця фізіопроцедура приносить мінімум дискомфорту і дозволяє позбутися від больових відчуттів, поліпшити обмін речовин між тканинами, а також зруйнувати остеофіти – кальцієві відкладення;
  • лікарської терапії, ефективною в боротьбі з симптомами хвороби. Часто лікарі виписують хворим прийом хондропротекторів, призначених для харчування колінного хряща. Серед інших поширених препаратів виділяються нестероїдні протизапальні засоби, гелі та мазі зі знеболюючим ефектом;
  • лікувальної фізкультури – невід’ємної частини терапії гонартроза. У неї входить кинезотерапія і механотерапія. ЛФК допомагає швидко повернути хворому суглобу колишню рухливість, зміцнити зв’язки і поліпшити кровообіг в суглобі;
  • внутрішньосуглобових уколів, які використовуються для введення лікарських засобів і відкачування синовіальної рідини, що скопилася. У деяких випадках хворому призначається введення власної плазми. Уколи при артрозі колінного суглоба прискорюють регенерацію та відновлення пошкодженого хряща.

У відповідь на питання про те, як лікувати артроз коліна, багато лікарів радять вдатися до міостимуляції. Цей метод допомагає зміцнити м’язи стегна, які при гонартрозі починають атрофуватися. Міостимуляція дозволяє поліпшити кровообіг і сформувати міцний каркас для суглоба.

Профілактика артрозу колін

Запобігти розвитку гонартроза допоможе виконання декількох простих рекомендацій:

  • правильно харчуватися – слід уникати жирної їжі, вживати більше фруктів, овочів і морепродуктів. Для здоров’я кісток дуже корисними будуть хрящі і желатин. Щоб попередити скупчення кальцію, варто пити не менше 2 л води щодня;
  • прийом комплексу вітамінів – незамінними для здоров’я суглобів і хрящів є вітаміни A, B і D. Не варто забувати і про амінокислоти, що відповідають за виведення з організму шлаків і токсинів;
  • помірно тренуватися – відвідування фітнесу вже стане гарною підмогою для здоров’я суглобів. Не менш корисними будуть заняття в басейні;
  • комфортна температура – при переохолодженні наші суглоби особливо уразливі. Не допустити розвитку гонартроза допоможуть спеціальні наколінники, пошиті з гіпоалергенних матеріалів.

Досягти максимального ефекту допоможе комплексний підхід до профілактики артрозу колінного суглоба. Правильне харчування, помірні тренування та інші фактори не тільки захистять від цього захворювання, але і допоможуть поліпшити загальний стан усього організму.

Відповіді лікарів на цю тему

Як зняти набряк коліна при артрозі?

Позбутися від цього поширеного симптому допоможе звичайний лід. Для цього потрібно засипати його в пакет, прийняти нерухоме лежаче положення і прикласти лід до хворого суглоба.

Якщо льоду немає, можна зробити компрес. Для цього достатньо змочити рушник в холодній воді і прикласти його до набряклі коліну. Повторювати цю процедуру слід в перші години після появи набряку протягом мінімум 3 днів.

Як зняти біль в коліні при артрозі?

Щоб усунути больові відчуття, слід вдатися до допомоги знеболюючих препаратів. Високу ефективність демонструють ліки, основною діючою речовиною яких є ібупрофен.

Позбутися від болю при артрозі колінного суглоба допоможе харчова сода. Для цього достатньо розчинити в 20 мл кип’яченої води 1 чайну ложку порошку. Рушник, змочений в розчині, потрібно прикласти до коліну і залишити на ніч.

Чи можна ходити на колінах при артрозі?

Яким би сильним не був чоловік, якщо він захворів на артроз колінних суглобів, встати на коліна у нього навряд чи вийде. Це «вправа» не тільки викликає сильний біль, але і прискорює деформацію кісток. Саме тому лікарі настійно рекомендують виключити пересування на колінах зі свого комплексу ЛФК.

Чи корисний біг при артрозі коліна?

Біг при артрозі колінного суглоба заборонений. Найкраще замінити його заняттями на велотренажері. Справа в тому, що при крученні педалей руху в суглобі стають більш плавними. Це знижує ризик посилення травми коліна до мінімуму.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ:

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/electrou/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35