Що таке катаракта ока і як її лікувати?

Посоветуйте врача

Найбільш поширеною причиною втрати зору у людей старше 40 років, а також основною причиною сліпоти в світі є катаракта.

Катаракта – це помутніння природної лінзи (кришталика) ока.

Що може бути причиною катаракти?

Рідний кришталик всередині ока працює більш як лінза камери, фокусуючи світло на сітківку для ясного зору. Він також регулює фокусування очей, дозволяючи нам бачити речі як близько, так і далеко.

Зір при катаракті

Кришталик ока в основному складається з води і білка. Білок розташований так, що лінза залишається прозорою і пропускає світло.

Але коли ми старіємо, частина білка може злипатися і почати затуманювати невелику ділянку кришталика. Це катаракта, і з часом вона може збільшитися і затінити кришталик, не дозволяючи йому бачити також ясно як раніше.

Ніхто не знає напевно, чому кришталик ока змінюється з віком (початкова старча катаракта). Але дослідники в усьому світі виявили фактори, які можуть викликати катаракту, або пов’язані з її розвитком.

Крім віку, чинники появи катаракти включають в себе:

 • ультрафіолетова радіація
 • цукровий діабет (діабетична катаракта)
 • підвищений кров’яний тиск
 • зайва вага
 • тривале використання кортикостероїдних препаратів
 • препарати, що використовуються для зниження рівня холестерину
 • гормональна терапія
 • сильна короткозорість
 • часте споживання алкоголю
 • погана спадковість

Одна теорія формування катаракти полягає в тому, що більшість катаракт викликані окисними змінами в людському кришталику. Це підтверджується дослідженнями, які показують, що фрукти та овочі містять багато антиоксидантів які можуть допомогти запобігти певних видів катаракти.

Симптоми і ознаки катаракти

Катаракта у літніх людей і не тількиЯк починається і проявляється катаракта? Спочатку вона мало впливає на зір, але можна помітити, що зір стає трохи розмитим, як ніби ви дивитеся крізь хмарний шматок скла або переглядаєте картини імпресіоністів.

Катаракта може зробити світ від сонця або лампи занадто яскравим або ви можете помітити, що, коли ви їдете вночі, зустрічні фари викликають більше відблисків, ніж раніше. Або кольори навпаки можуть виглядати не так яскраво, як раніше.

Тип катаракти впливатиме на те, які саме симптоми відчуває людина, і як скоро вони з’являться. Коли вперше розвивається ядерна катаракта, вона може привести до тимчасового поліпшення вашого близького зору.

На жаль, покращений зір недовговічний і зникне при прогресуванні катаракти. З іншого боку, задньокапсулярна катаракта може не викликати жодних симптомів, поки достатньо не розвинеться.

Якщо ви думаєте, що у вас катаракта, зверніться до офтальмолога на обстеження, щоб дізнатися напевно і не будувати гіпотези.

Види катаракти включають в себе:

Задньокапсульну катаракту яка зазвичай виникає в задній частині кришталика. Люди з діабетом або ті, хто приймає високі дози стероїдних препаратів, мають більший ризик розвитку задньокапсульної катаракти.

Ядерну катаракту, яка формується глибоко в центральній зоні (ядрі) кришталика. Вона зазвичай пов’язана зі старінням ока.

Кортикальну катаракту – характеризується білими, схожими на клин помутніннями, які починаються на периферії кришталика і просуваються до центру у вигляді спиць. Цей тип катаракти виникає в корі кришталика, яка оточує центральне ядро.

Діагностика катаракти

Щоб визначити, чи є у вас катаракта, лікар перевірить вашу історію хвороби, ваше загальне здоров’я, ваші симптоми і, звичайно ж, проведе огляд очей. Лікар може провести кілька тестів, в тому числі:

 • Перевірка зору за допомогою різних лінз щоб визначити, чи можна поліпшити або скорегувати зір за допомогою звичайних окулярів або контактних лінз.
 • Тестування поля зору, щоб визначити, який бічний (або периферійний) зір краще розвинен, і скільки навколишнього простору бачить пацієнт.
 • Перевірка гостроти зору. Використовується діаграма очей, щоб виміряти, наскільки добре пацієнт може прочитати серію букв. Очі перевіряються по одному, в той час як інше око закрите. Використовуючи діаграму або пристрій перегляду з буквами, які поступово зменшуються, офтальмолог визначає, чи є зір 100% або є ознаки погіршення.
 • Огляд за допомогою щілинної лампи. Щілинна лампа дозволяє окулісту бачити структури в передній частині ока під збільшенням. Мікроскоп називається щілинною лампою, тому що він використовує інтенсивну світлову лінію, щілину, щоб висвітлити рогівку, райдужну оболонку, кришталик і простір між райдужною оболонкою і рогівкою. Мікроскоп дозволяє лікарю переглядати ці структури невеликими ділянками, що полегшує виявлення будь-яких крихітних відхилень.
 • Огляд сітківки. Щоб підготуватися до огляду сітківки, лікар вводить краплі в очі, щоб широко розкрити зіниці (розширити). Це полегшує огляд задньої частини очей (сітківки). Використовуючи щілинну лампу або спеціальний пристрій, який зветься офтальмоскопом, офтальмолог може оглянути кришталик ока на наявність ознак катаракти.

Лікування катаракти

Коли симптоми починають тільки з’являтися, ви можете на деякий час поліпшити свій зір, використовуючи нові окуляри. Давно доведено, що катаракта не лікується терапевтичними методами. Щоб поліпшити зір при катаракті необхідна операція по заміні природного кришталика ока на штучний.

Заміна кришталика ока при катаракті Багато людей вважають поганий зір неминучим фактом старіння, але операція з видалення катаракти – це проста, безболісна процедура для відновлення зору.

Під час операції хірург видалить помутніння кришталика ока і замінить її прозорою пластиковою интраокулярной лінзою (ІОЛ).

Нові ІОЛ розробляються, щоб зробити операцію менш складною для хірургів, а лінзи більш корисними для пацієнтів. ІОЛ, що виправляють пресбіопію, потенційно можуть допомогти вам побачити всі відстані, а не тільки одну.

Чи потрібні окуляри після операції з видалення катаракти?

У більшості випадків, якщо ви не оберете ІОЛ для корекції пресбіопії, вам все одно знадобляться окуляри для читання після операції з видалення катаракти. Вам також можуть знадобитися прогресивні лінзи для виправлення помірних залишкових рефракційних помилок.

Для досягнення найкращого зору і комфорту в окулярах, призначених після операції з видалення катаракти, попросіть окуліста пояснити переваги покриття антивідблиску і фотохромних лінз.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: