Що таке гастроскопія (езофагогастродуоденоскопія)?

Посоветуйте врача

Гастроскопія – це лікувально-діагностична ендоскопічна процедура, яка проводиться в спеціально обладнаному кабінеті ендоскопії, яка дозволяє лікарю-ендоскопісту досліджувати слизову оболонку стравоходу, шлунка і першого сегмента тонкої кишки (дванадцятипалої кишки).

Як проходить гастроскопія езофагогастродуоденоскопіяГастроскопія, яка використовується для перевірки симптомів або підтвердження діагнозу, називається діагностична гастроскопія. Гастроскопія, яка використовується для лікування, називається терапевтичної.

У народі дуже часто використовується словосполучення «ковтати шланг».

Як проводиться гастроскопія

Перед початком процедури хворого можуть попросити зняти окуляри, контактні лінзи і вставні зуби (при наявності).

 1. Для знеболення горла вводять спрей для місцевої анестезії.
 2. В рот поміщають невелику пластикову капу, щоб тримати його відкритим.
 3. Пацієнт лягає на лівий бік.
 4. Лікар повільно вводить через рот пацієнта і просуває всередину через стравохід гастроскоп (м’яка гнучка трубка з вбудованою системою камер, яка набагато тонше пальця) в шлунок.
 5. За допомогою відеокамери гастроскопия дозволяє лікарю проводити медичні діагностичні тести і обстежити верхні відділи шлунково-кишкового тракту і пропонувати, якщо потрібно, лікування.

Іноді можна відчути легке здуття живота або відрижку, оскільки нагнітання повітря призводить до роздування шлунка. Процедура переноситься добре, безболісна, але часом може бути неприємна, і не впливає на дихання.

Гастроскоп також оснащений різними інструментами, які дозволяють використовувати його при таких лікувальних процедурах, як видалення і біопсія поліпів. При біопсії пацієнт не відчуває болю!

Гастроскопия може також проводитися і під наркозом. Пацієнт буде спати протягом всього процесу і нічого не відчує.

Скільки часу триває обстеження

Гастроскопія триває приблизно 10 хвилин, хоча може зайняти і більше часу, якщо вона застосовується для лікування будь-якого захворювання.

В яких випадках рекомендована гастроскопія

 • Оцінка дискомфорту і болю у верхній частині живота.
 • Проблеми з ковтанням, біль (дисфагія).
 • Симптоми рефлюксу і печії.
 • Безпричинна втрата ваги.
 • Розлад шлунку.
 • Підозра на рак шлунка або стравоходу.
 • Пацієнти з виразками, поліпами, гастритом та іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
 • Зниження кількості еритроцитів (анемія) або шлунково-кишкова кровотеча.
 • Чорний стілець або кров у стільці.
 • Визначення хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori).

Як підготуватися до гастроскопії

Протягом як мінімум 6 годин до прибуття на процедуру гастроскопії не можна вживати їжу. Шлунок повинен бути повністю звільнений від їжі і рідини.

Порожній шлунок забезпечує хорошу візуалізацію і знижує ризик блювання під час процедури. При наявності їжі в шлунку гастроскопію не проводять!

Якщо пацієнт приймає ліки регулярно, слід заздалегідь запитати, чи приймати їх в день процедури і коли. Можливо, доведеться припинити прийом деяких ліків, наприклад, противосвертиваючих, за кілька днів до гастроскопії.

Які ризики?

У загальному сенсі гастроскопія – безпечна процедура. Однак можуть виникнути такі ускладнення як кровотеча з місця біопсії, розрив (перфорація) або аспірація вмісту шлунка. Ризик аспірації зводиться до мінімуму голодуванням. У деяких пацієнтів можуть виникнути реакції на седативний ефект (при використанні седативних препаратів).

Також, пацієнт може відчути легке здуття живота через потрапляння повітря в шлунок. Іноді виникає легкий біль в горлі, який проходить через кілька днів. Але, як правило, пацієнт починає нормально харчуватися в той же день після процедури.

УВАГА! Важливо звернутися до лікаря, якщо відчуваєте симптоми сильного болю в грудях / животі, лихоманки, високої температури або кровотечі.

У більшості випадків гастроскопія краще в порівнянні з зображеннями, отриманими за допомогою рентгенівських променів, оскільки ендоскопіст або гастроентеролог може більш детально вивчити місце і структури шлунково-кишкового тракту.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: