Хвороба Рейно або синдром Рейно?

Посоветуйте врача

Що таке хвороба Рейно?

Хвороба Рейно – це поширене захворювання, яке зачіпає мільйони людей, в основному зустрічається переважно у жінок молодого віку 20-40 років. Однак захворюванням хворіють не тільки жінки, а й чоловіки, і діти. Характеризується нападними розладами артеріального кровопостачання в основному кистей і стоп, які в свою чергу призводять до трофічних порушень тканин. Названо ім’ям французького вченого, лікаря Моріса Огюста Габріеля Рейно, який описав захворювання.

Захворювання Рейно означає, що дрібні кровоносні судини в кінцівках, такі як, пальці рук або ніг, дуже чутливі навіть до найменших змін температури, холодних умов або стресу.

При хворобі Рейно менші артерії, які постачають шкіру кров’ю, звужуються, обмежуючи кровообіг в уражених областях (спазм судин). Це викликає приступ Рейно, де уражені ділянки можуть змінювати колір (але не завжди) з білого на синій і на червоний. Напад може бути болючим процесом, який заважає жити повноцінним життям, наприклад, застібання гудзиків або розстібання блискавки стають дуже важкими. Хвороба Рейно стадії

Хвороба Рейно не є заразним захворюванням і не передається від людини до людини.

Це явище частіше зустрічається у людей, які живуть у холодному кліматі.

Симптоми Рейно:

 • Зміна кольору кінцівок, таких як руки або ноги
 • Холодні кінцівки і оніміння
 • Поколювання або біль

Хвороба Рейно на ногахСимптоми хвороби Рейно зазвичай зачіпають пальці рук і ніг, але можуть бути задіяні всі кінцівки, включаючи руки, ноги, вуха, ніс, язик, губи і навіть соски.

Приблизно у 10% хворих з первинними симптомами Рейно розвивається аутоімунний стан.

Хвороба Рейно та синдром Рейно – в чому відмінність?

По суті це одне і те ж, симптоматика у них одна. Але хвороба Рейно виникає самостійно, незалежно від інших уражень. А синдром Рейно виникає при різних за своєю природою захворюваннях або зовнішніх ушкоджуючих впливах. Якщо у хворого зустрічаються симптоми, описані вище, то говорити про те, що у нього хвороба Рейно без повністю проведеної діагностики не можна. Можна сказати, що це синдром Рейно, а в ході діагностики підтвердити хворобу Рейно або спростувати.

Хвороба Рейно небезпечна?

Виділяють два різних типи Рейно: первинний (хвороба Рейно) і вторинний (синдром Рейно).

Первинний – зазвичай менш серйозний. Це часто легкий стан, і є способи допомогти впоратися з симптомами. Пацієнти не мають інших пов’язаних з цим ускладнень і легко виліковуються.

Вторинний – означає надмірну реакцію кровоносних судин, спричинену іншими захворюваннями, такими як вовчак або склеродермія.

Тому якщо у вас з’явилися проблеми зі здоров’ям і помітили симптоми, необхідно обговорити це з лікарем, який проведе діагностику, щоб виключити інші захворювання.

Причини захворювання

Причина хвороби до сих пір до кінця не відома. Вчені не впевнені, чому деякі люди хворіють, а інші ні. Відомо те, що самі напади можуть бути викликані зміною температури, стресом, зміною гормонального фону або використанням вібруючих інструментів.

Для первинного типу хвороби виділяють такі причини:

 • Спадковість
 • Порушення в контролі нервовою системою кровоносних судин

Збільшення ризику розвитку вторинного типу пов’язано з:

 • Аутоімунними станами, які змушують імунну систему атакувати здорові тканини: склеродермія, вовчак, ревматоїдний артрит, синдром Шегрена.
 • Захворюваннями, які вражають артерії – атеросклероз, або стан при якому кровоносні судини рук і ніг запалюються – хвороба Бюргера. Або коли високий кров’яний тиск зачіпає артерії легенів – первинна легенева гіпертензія.
 • Повторюваними діями або вібрацією – набір тексту на клавіатурі, гра на піаніно, тривала робота з вібруючими інструментами, такими як відбійний молоток.
 • Ранами – перелом зап’ястя, операція або обмороження рук або ніг.
 • Карпальним тунельним синдромом – відбувається тиск на головний серединний нерв руки, що викликає оніміння і біль в кисті. Рука може стати більш сприйнятливою до температур.
 • Курінням, яке звужує кровоносні судини і є потенційною причиною Рейно.
 • Певними ліками, що використовуються для лікування високого кров’яного тиску, мігрені та ін.

У багатьох випадках причина синдрому Рейно не визначена, хоча і пов’язана з іншими захворюваннями.

Який лікар лікує хворобу / синдром Рейно?

Багато людей з Рейно ніколи не зверталися до лікаря з цього приводу. Однак часто задають питання: «Якщо хвороба Рейно, до якого лікаря звернутися?» Якщо людина постійно страждає від холодних рук або ніг, завжди варто звернутися до сімейного лікаря або судинного хірурга, також не завадить консультація невролога.

Діагностика Рейно

Діагноз Рейно можна ставити, коли лікар вивчив історію, симптоми, аналіз крові, провів водний тест (занурення рук в холодну воду на одну хвилину при температурі 15 градусів Цельсія – показує температурний відгук (за даними термографії) на холодне навантаження, щоб побачити, чи є у вас симптоми Рейно).

Також лікар може виконати тест під назвою капіляроскопія складки нігтя. Під час тесту оглядається шкіра біля основи нігтя під мікроскопом або лупою на предмет деформації або збільшення крихітних кровоносних судин (капілярів).

Лікування хвороби Рейно

Носіння теплих рукавичок і шкарпеток, як правило, ефективно в боротьбі з легкими симптомами Рейно. Ліки використовуються для лікування більш важких форм стану. Цілі лікування:

 • Зменшити кількість нападів.
 • Запобігти пошкодженню тканин, що призводять до шкірних виразок.
 • Лікувати основне захворювання, що є причиною появи Рейно.

Якщо терапевтичні методи не допомагають, фахівці використовують хірургічне лікування – операція симпатектомія. За допомогою невеликих розрізів в уражених руках або ногах хірург оголює ці крихітні нерви навколо кровоносних судин. Це може знизити частоту і тривалість нападів.

Багатьом пацієнтам допомагає голковколювання.

Профілактика

 • Уникайте швидко мінливих температур. Намагайтеся не переходити з жаркої середовища в кімнату з кондиціонером. По можливості уникайте розділів заморожених продуктів в продуктових магазинах.
 • Прийом добавок з риб’ячим жиром може допомогти поліпшити вашу стійкість до холоду.
 • Якщо ви курець – постарайтеся кинути палити.
 • Зменшіть кількість споживаного щодня кофеїну.
 • Робіть фізичні вправи, які можуть збільшити кровообіг.

Що робити під час нападу Рейно?

Основне правило – зігрівайте ваші руки, ноги або інші уражені ділянки тіла:

 • Перейдіть в тепле приміщення або місце.
 • Ворушіть пальцями рук або ніг.
 • Покладіть руки під пахви.
 • Зробіть своїми руками широкі кола (вітряки).
 • Підставте пальці рук або ніг під теплу воду.
 • Робіть масаж рук або ніг.
ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: