Дальтонізм, його різновиди та причини розвитку

Посоветуйте врача

Дальтонізм – це кольорова сліпота, що виражається в нездатності розрізняти один або кілька кольорів. Найчастіше дальтонізм передається у спадок, рідше – придбаний. Названий на честь Джона Дальтона, який вперше описав один з видів колірної сліпоти на підставі власних відчуттів ще в кінці 18 століття.

Дальтонік – це не означає, що людина сліпа, але, тим не менш, має труднощі у відмінності певних кольорів, наприклад, синій і жовтий, червоний і зелений.

Види дальтонізму

Дальтоніки діляться на монохроматиків, що мають чорно-білий зір і діхромантів, не розрізняють якісь певні кольори. Тому виділяють наступні типи дальтонізму:
Дальтонізм види

 1. Трітанопія – рідкісне порушення колірного зору, що характеризується ослабленням сприйняття синього кольору, при якому людина не розрізняє синій і зелений кольори.
 2. Протанопія – частковий дальтонізм, при якому не розрізнюється червоний колір.
 3. Дейтеранопія – не розрізняються відтінки зеленого кольору. Вони змішуються з червоними, рожевими, і помаранчевими, а червоний – з коричневими і зеленими. Людина з таким порушенням сприйняття кольорів може бачити сонце – зеленим, а захід синьо-зеленим.

Які кольори бачать дальтоніки?

Дальтонізм

Ознаки та симптоми дальтонізму

Всупереч поширеній думці, дальтоніки рідко бачать тільки в відтінках сірого. Більшість людей, яких вважають «дальтоніками», можуть бачити кольори, але деякі з них виглядають розмитими і їх легко сплутати з іншими кольорами, в залежності від типу порушення колірного зору, яке у них є.

Які кольори не розрізняють дальтонікиЯкщо у людини є труднощі з визначенням кольору та інші люди іноді повідомляють йому, що колір, який він бачить, неправильний, то це основні ознаки того, що у нього дефіцит колірного зору.

Якщо з’являються проблеми з колірним зором, коли ви зазвичай можете бачити повний спектр кольорів, то вам обов’язково слід звернутися до лікаря. Раптова або поступова втрата колірного зору може вказувати на будь-яку кількість основних проблем зі здоров’ям, наприклад, таких як катаракта.

Тестування дальтонізму може допомогти визначити тип дефіциту кольору.

Що викликає дальтонізм?

Дальтонізм виникає, коли світлочутливі клітини в сітківці ока не реагують відповідним чином на зміни довжини хвилі світла, які дозволяють людям бачити безліч кольорів.

Виділяють основні причини дальтонізму

 1. Спадковість (генетичний дальтонізм)
 2. Інші захворювання, які викликають придбання дальтонізму згодом:
 • Хвороба Паркінсона – неврологічний розлад, при якому чутливі до світла нервові клітини в сітківці, де відбувається обробка зору, можуть бути пошкоджені і не можуть функціонувати належним чином.
 • Катаракта – помутніння кришталика ока може «розмити» колірний зір. Однак операція по заміні кришталика на штучну інтраокулярну лінзу може відновити яскравий колірний зір.
 • Цукровий діабет
 • Розсіяний склероз
 • Спадкова оптична невропатія Лебера – може вражати навіть носіїв, у яких немає інших симптомів, але є ступінь дальтонізму, в першу чергу відзначаються червоно-зелені колірні дефекти зору.
 1. Синдром Каллмана – це спадкове захворювання пов’язане з недостатністю гіпофізу, що може привести до неповного або незвичайного розвитку, пов’язаного зі статтю, наприклад, до статевих органів. Дальтонізм може бути одним із симптомів цього стану.
 2. Певні ліки, наприклад, протисудомний лікарський засіб, може на час знижувати кольоровий зір.
 3. Травми або пошкодження ділянок головного мозку, де відбувається обробка зору, також може привести до погіршення колірного зору.
 4. Старість, коли через процеси старіння пошкоджуються клітини сітківки.

Дальтонізм у жінок

Чи бувають жінки дальтоніки? Хвороба дальтонізм зачіпає приблизно 1 з 12 чоловіків, а це означає, що близько 8% чоловічого населення дальтоніки. Для порівняння, приблизно 1 з 200 жінок схильні до цього захворювання.

Як відбувається успадкування дальтонізму на генетичному рівні?

Ген дальтонізмуМатері мають ХХ пару хромосом, а у батьків XY. Мати і батько вносять хромосоми, які визначають стать їхньої дитини. Коли Х-хромосома одного з батьків з’єднується з Х-хромосомою другого з батьків, дитина стає дівчинкою. І коли X-хромосома від матері з’єднується з Y-хромосомою від батька, дитина стає хлопчиком.

Наприклад, якщо у людини червоно-зелений дальтонізм, який викликан рецесивним геном, пов’язаним з Х-хромосомою, його мати сама є носієм гена або сама страждає дефіцитом кольору.

Батьки з цієї успадкованої формою червоно-зеленого дальтонізму передають пов’язаний Х ген своїм донькам, але не своїм синам, оскільки син не може отримати генетичний матеріал, пов’язаний з Х, від свого батька.

Донька, яка успадковує ген з дефіцитом кольору від свого батька, буде носієм гену, але вона не буде дальтоніком – якщо тільки її мати не несе ген, і вона також отримує парний ген з дефіцитом кольору від своєї матері. Якщо донька успадкує X-зчеплену рису і від свого батька, і від своєї матері, вона буде дальтоніком.

Коли мати передає цю рису, пов’язану з Х, своєму синові, він успадкує дефіцит колірного зору і важко розпізнає червоні і зелені кольори.

Знову ж, донька може бути носієм, але сама буде мати таку форму дальтонізму тільки тоді, коли і її батько, і мати передають ген, пов’язаний з Х. Ось чому більше чоловіків, ніж жінок дальтоніків.

Дальтонізм у дітей

Рання діагностика дальтонізму може запобігти проблемам з навчанням в шкільні роки, тому що багато навчальних матеріалів в значній мірі залежать від колірного сприйняття.

Якщо у дитини дальтонізм необхідно обов’язково поговорити з вчителями, щоб вони могли відповідним чином планувати свої уроки.

Необхідно навчити дитину розпізнавати певні кольорові елементи по їх порядку, а не за кольором. Наприклад, у світлофора червоний індикатор знаходиться вгорі, а зелений внизу.

Лікування дальтонізму

Якщо дальтонізм спадковий, то це пожиттєвий стан, до якого більшість чоловіків пристосовуються без труднощів.

Чи можна вилікувати дальтонізм? За словами дослідників з Вашингтонського університету, генна інженерія вилікувала дальтонізм у мавп (заміна дефектного гену). Хоча ці результати на тваринах виглядають багатообіцяючими, генна терапія не буде застосовуватися на практиці для людей, поки не буде доведено, що лікування безпечно.

Зараз немає ніяких ліків від цієї недуги. Проте, існують спеціальні контактні лінзи і окуляри, які можуть допомогти легше визначати колір.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ: