Вітрянка – вітряна віспа у дітей і дорослих

Порадьте лікаря

Що таке вітрянка?

Вітряна віспа або «вітрянка» – це інфекція, що викликається вірусом вітряної віспи, який передається повітряно-крапельним шляхом, а також при фізичному контакті. Це викликає сверблячі висипи з невеликими пухирями, заповненими рідиною.

Вірус вітряної віспи дуже легкий, досить невеликого вітерця, щоб він перенісся від однієї людини до іншої, – звідси і пішла назва захворювання. В основному він вражає дітей, але можуть захворіти і дорослі.

Вітряна віспа дуже заразна для людей, які не хворіли на цю хворобу або були вакциновані від неї.

Діагностика

Лікарі зазвичай діагностують вітряну віспу на підставі висипу.

Якщо є які-небудь сумніви в діагнозі, вітряна віспа може бути підтверджена лабораторними дослідженнями, включаючи аналізи крові або посів зразків поразок.

Скільки триває вітрянка?

Вітряна віспа зазвичай триває приблизно від 5 до 10 днів.

Як виглядає вітрянка?

Вітрянка у дітей фото
Вітрянка у дитини
Вітрянка у дорослих фото
Вітрянка у дорослого

Симптоми

Як починається вітрянка? Класичним симптомом і ознакою вітрянки є висип у вигляді пухирів, яка з’являється через 10-21 день після контакту з вірусом.

Перші симптоми вітрянки, які можуть бути до появи висипу:

  • Загальне нездужання, втома
  • Головний біль
  • Підвищення температури тіла, жар, лихоманка, яка зазвичай гірше у дорослих, ніж у дітей
  • Втрата апетиту, в деяких випадках почуття нудоти
  • Ниючі м’язи

Стадії висипки вітрянки

Як тільки з’являється висип вітряної віспи, вона проходить декілька стадій:

  1. Висип: ступінь тяжкості варіюється від декількох точок до висипу, що покриває все тіло.
  2. Плями: утворюються групами і зазвичай з’являються на обличчі, кінцівках, грудях і животі. Вони, як правило, маленькі, червоні і сверблять.
  3. Пухирі: можуть утворюватися на вершині плям. Вони теж можуть викликати сильне свербіння. Пухирі (невеликі бульбашки), заповнені рідиною, утворюються приблизно за один день, а потім лопаються і випливають.
  4. Помутніння: приблизно через 48 годин пухирі затуманюються і починають висихати. Утворюється корочка.
  5. Загоєння: корки і струпи, які гояться ще кілька днів, відпадають самі по собі.

Протягом усього циклу можуть з’являтися нові хвилі плям – в таких випадках у пацієнта можуть бути одночасно різні скупчення плям на різних стадіях свербіння, сухості і скоринки. У більшості випадків сліди віспи гояться без рубців.

У деяких людей симптоми вітряної віспи важчі і слід звернутися до лікаря якщо:

  • шкіра навколо плям або пухирів стає болючою, теплою і червоною – це може вказувати на вторинну бактеріальну інфекцію шкіри;
  • є труднощі з диханням;
  • висип поширюється на один або обидва ока;
  • висип супроводжується запамороченням, дезорієнтацією, прискореним серцебиттям, задишкою, тремором, втратою координації м’язів, погіршенням кашлю, блювотою, ригідністю шиї або температурою тіла вище 38,9 C градусів.

Також повідомте свого лікаря, якщо у будь-якого члена сім’ї є проблеми з імунною системою або він молодше 6 місяців.

У здорових людей хвороба протікає, як правило, в легкій формі. У важких випадках висип може покривати все тіло, і можуть утворюватися поразки в горлі, очах і слизових оболонках уретри, ануса і піхви.

Як передається вітрянка?

Людина, заражена на вітряну віспу, може передати вірус іншим людям за 48 годин до появи висипки, і вірус залишається заразним до тих пір, поки все лопнули пухирі не покриються кіркою.

Вірус може поширюватися при прямому контакті з висипом, або коли хворий на вітряну віспу кашляє або чхає, а ви вдихаєте повітряні краплі.

Інкубаційний період вітрянки

Від моменту зараження до початку захворювання на вітряну віспу проходить приблизно 2-3 тижні. Хворий заразний для оточуючих вже за 2 дні до появи пухирців і до 6 дня після початку висипань. В цей час хворий не повинен контактувати з іншими людьми. Це стосується і дітей і дорослих.

Фактори ризику і чи можна заразитися вдруге?

Більшість людей, що перехворіли на вітрянку або вакциновані несприйнятливі до вітряної віспи. Однак, ризик повторного зараження існує, і все таки можна заразитися вітряною віспою більше одного разу, але це рідко.

Які ускладнення дає вітрянка?

Вітряна віспа зазвичай протікає в легкій формі. Більшість здорових людей повністю одужують, як при застуді або грипі, після відпочинку і великої кількості рідини. Але можуть бути і ускладнення, в тому числі:

  • Бактеріальні інфекції шкіри, м’яких тканин, кісток, суглобів або кровотоку (сепсис)
  • Зневоднення
  • Пневмонія
  • Запалення головного мозку (енцефаліт)
  • Синдром токсичного шоку
  • Синдром Рея у дітей і підлітків, які приймають аспірин під час вітрянки
  • Смерть

Хто в небезпеці?

До людей з підвищеним ризиком ускладнень вітрянки відносяться:

  • Новонароджені і немовлята, матері яких ніколи не хворіли на вітряну віспу
  • Новонароджені віком до 4 тижнів
  • Підлітки і дорослі
  • Вагітні жінки, які не хворіли на вітрянку
  • Люди, які курять
  • Люди, чия імунна система ослаблена ліками, такими як хіміотерапія, імунодепресанти, або захворюванням, наприклад рак або ВІЛ
  • Люди, які приймають стероїдні препарати від іншого захворювання або стану, наприклад астми.

Лікування вітрянки в домашніх умовах

Вітряна віспа зазвичай проходить протягом тижня або двох без лікування. Ліків немає, але лікар може порадити ліки, що зменшують симптоми свербежу та дискомфорту, а також розповісти, як запобігти поширенню інфекції на інших людей.

Біль або жар: Тайленол (ацетамінофен) може допомогти при симптомах високої температури і болю. Важливо дотримуватися інструкцій виробника. Продукти, що містять аспірин НЕ слід використовувати при вітряної віспи, так як це може привести до ускладнень. Ацетамінофен (Тайленол) можна з обережністю використовувати на будь-якому терміні вагітності.

Як уникнути зневоднення: важливо пити багато рідини, бажано води, щоб запобігти зневоднення. Також підходять суміші з фруктового соку і мінеральної води або несолодкі лимонади. Кока-колу пити не можна, тому що міститься в ній кофеїн, який сприяє виділенню води.

Хворобливість в роті: фруктове морозиво без цукру допомагає полегшити симптоми хворобливості, якщо в роті є прищі. Слід уникати солоної або гострої їжі. Якщо жувати боляче, можна спробувати суп, але він не повинен бути занадто гарячим.

Сверблячка може стати сильною, але важливо звести до мінімуму розчісування, щоб знизити ризик утворення рубців.

При свербінні добре допомагає обмивання ромашковим чаєм. Наповніть таз холодною водою і додайте туди 1 чашку ромашкового чаю. Занурте в тах рушник, вичавіть і протріть їм тіло дитини – від кінцівок до тулуба. Процес повинен тривати щонайбільше 5 хвилин, дитина не повинна замерзнути! Потім одягніть дитини, не витираючи насухо.

Присипка. По можливості не давайте запалюватися роздряпаним бульбашкам. Для цього слід пудрити дитину присипкою з аптеки 2-3 рази на день.

Запобігти появі подряпин може:

  • чисті нігті та якомога коротші
  • надягання рукавичок або навіть шкарпеток на руки дитині, коли вона лягає спати, щоб будь-яка спроба почухати протягом ночі не порізала шкіру;
  • нанесення лосьйону з каламіном або вівсяна ванна, щоб зменшити свербіж
  • носіння вільного одягу

Противірусні препарати можуть бути призначені під час вагітності, дорослим, які мають ранній діагноз, новонародженим та людям з ослабленою імунною системою. Ацикловір – один із прикладів. Найкраще він працює, якщо вводити його протягом 24 годин після появи симптомів. Ацикловір полегшує симптоми, але не лікує хворобу!

Вітрянка і вагітність, наслідки

Під час вагітності ризик розвитку пневмонії при вітрянці трохи вище.

Також існує небезпека передачі інфекції плоду.

Якщо зараження відбувається протягом перших 20 тижнів вагітності, існує більш високий ризик синдрому вітряної віспи плода, що може привести до рубців, проблемам з очима, низькою масою тіла, відплив мізків і вкорочення рук або ніг.

Якщо зараження відбувається на більш пізніх термінах вагітності, вітряна віспа може передаватися безпосередньо плоду, і дитина може народитися з вітряною віспою.

Якщо ви заразилися вітряною віспою під час вагітності, будь то вітряна віспа або оперізуючий лишай, важливо відразу ж поговорити з лікарем про ризики для вас і майбутньої дитини.

Тому, відповідаючи на питання «Чи небезпечна вітрянка для вагітних?», Можна однозначно сказати «так».

Вітрянка та оперізувальний лишай

Якщо людина перехворіла вітрянкою, вона ризикує отримати ускладнення, зване оперізувальний лишай. Вірус вітряної віспи залишається в нервових клітинах після лікування шкірної інфекції. Через багато років вірус може знову активувати і знову з’являтися у вигляді оперізуючого лишаю – хворобливого скупчення нетривких пухирів. Імовірність повторної появи вірусу вище у літніх людей і людей з ослабленою імунною системою.

Біль від оперізуючого лишаю може тривати ще довго після того, як пухирі зникнуть. Це називається постгерпетичная невралгія і вона може бути важкою.

ПОДЕЛИТЬСЯ: ОТПРАВИТЬ: ДЕЙСТВИЯ:

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/electrou/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/electrou/bigmed.com.ua/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35